PAST WINNERS

2015 Six Man Heaven Contest Winners!

FILM CONTEST

 

Grand Prize:  Bryson  ($600 donation)

Teacher:  JR Stearns Student filmmakers: Sam Bachman, Makayla Foyt, Nikki Goodman, Tim Henderson, Brayden Houser, Josh Jonas, Codie McBride, Jose Ramos, Jake Smith, Britney Sobarzo, Angel Sylva, Tyler Tanner, Jacob Smith

 

 

Best Technical: Ira ($400 donation)

Teacher: Leisel Gruben Student filmmakers: Michelle Brazil, Zach Proctor, Seth Boynton

 

Most Original:  Bryson  ($200 donation) Teacher: JR Stearns

Best Historical:  Ira  ($400 donation) Teacher: Leisel Gruben

 


 

WEBSITE CONTEST

1st Place:  Emily Alaniz, Bryson  ($500 donation) Teacher:  JR Stearns http://missemily114.wix.com/brysonwebsite

2nd Place:  Briana Andrews, Blanket  ($200 donation) Teacher:  EW Burt http://historyofblanket.weebly.com/

3rd Place:  Angel Sylva, Bryson  ($100 donation) Teacher: JR Stearns http://younghomie1515.wix.com/brysontx

 


 

POETRY CONTEST

1st Place: The Quarterback by: Bethany Wigham, Blanket ($300 donation) Teacher: EW Burt

1st Place: The Quarterback
by: Bethany Wigham, Blanket ($300 donation)
Teacher: EW Burt

2nd Place: Beautiful Town by: Caitlyn Valdez, Blanket ($200 donation) Teacher: EW Burt

2nd Place: Beautiful Town
by: Caitlyn Valdez, Blanket ($200 donation)
Teacher: EW Burt

 


 

PHOTOGRAPHY CONTEST

 

1st Place: Sunny Kuykendall, Sands CISD ($300 donation) Teacher: Glenda Kennedy

1st Place: Sunny Kuykendall, Sands CISD ($300 donation)
Teacher: Glenda Kennedy

2nd Place: Bethany Wigham, Blanket ($200 donation) Teacher: EW Burt

2nd Place: Bethany Wigham, Blanket ($200 donation)
Teacher: EW Burt

3rd Place: Mackenzie Prewozniak, Rankin ($100 donation) Teacher: Susan Henderson Netopski

3rd Place: Mackenzie Prewozniak, Rankin ($100 donation)
Teacher: Susan Henderson Netopski

Honorable Mention: Kiernan Huitron, Rankin ($50 donation) Teacher: Susan Henderson Netopski

Honorable Mention: Kiernan Huitron, Rankin ($50 donation) Teacher: Susan Henderson Netopski

Honorable Mention: Cara Welch, Bryson ($50 donation) Teacher: JR Stearns

Honorable Mention: Cara Welch, Bryson ($50 donation) Teacher: JR Stearns

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

Winner of camera drone drawing:  Leverett’s Chapel ISD

 


 

Pictures of the 2015 Winners

 

2015 Film Contest - Grand Prize: Bryson Top Row; (left to right) Mr. Stearns, Codie Mcbride, Brayden Houser, Jake Smith, Jake Jonas, Jacob Smith, Katie Sheerin Middle Row; (left to right) Angel Sylva, Josh Jonas, Tim Henderson, Makayla Foyt, Sam Bauchman, Jose Ramos. Bottom Row; (left to right) Britney Sabarzo, Tyler Tanner, Trey Foyt.

2015 Film Contest – Grand Prize: Bryson
Top Row; (left to right) Mr. Stearns, Codie Mcbride, Brayden Houser, Jake Smith, Jake Jonas, Jacob Smith, Katie Sheerin
Middle Row; (left to right) Angel Sylva, Josh Jonas, Tim Henderson, Makayla Foyt, Sam Bauchman, Jose Ramos.
Bottom Row; (left to right) Britney Sabarzo, Tyler Tanner, Trey Foyt.

 

2015 Blanket ISD Winners -  (left to right) Briana Andrews, Bethany Wigham, Caitlyn Valdez.

2015 Blanket ISD Winners –
(left to right) Briana Andrews, Bethany Wigham, Caitlyn Valdez.

 

2014 ARTS CONTEST WINNERS

 

1st Place - Film Contest - Eddie Hernandez & Abel Portales

1st Place – Film Contest – Eddie Hernandez & Abel Portales

FILM CONTEST

GRAND PRIZE: MEADOW I.S.D $600 DONATION, TROPHY

STUDENTS: Eddie Hernandez and Abel Portales

TEACHER SPONSOR: Kim Bayer

Watch the winning video here

 

BEST TECHNICAL: BRYSON I.S.D $400 DONATION, TROPHY

1st place Technical (left to right) Riley Smith, Avery Robinson, Emily Berend, Kim Hauger, (not pictured, Demi Butler)

1st place Technical (left to right) Riley Smith, Avery Robinson, Emily Berend, Kim Hauger, (not pictured, Demi Butler)

STUDENTS: Avery Robinson, Kim Hauger, Riley Smith, Demi Butler, Emily Berend

TEACHER SPONSOR: JR Stearns

Watch the winning video here

 

BEST HISTORICAL: BLANKET I.S.D. $400 DONATION, TROPHY

STUDENTS: Aaron Milner, Garret McDaniel, Sadie Musick, Garry Cowdery, Monty Jones

TEACHER SPONSOR: E.W. BURT

Watch the winning video here

HONORABLE MENTION: ROPES I.S.D.   $200 DONATION, TROPHY

STUDENTS: Morgan Means, Jynesis Medrano, T.J. Medrano, Karli Langehennig, Dylan Belyeu, Terrance Sands, Arica Smith, Alan Chavez, Angel Hernandez, Jovan Molina, Grant Addison

TEACHER SPONSOR: Jay Sedberry

Watch the video here

 

WEBSITE CONTEST

1st place Web Design- (left to right) Jake Jonas, Ethan Chambers, Trey Foyt, Tracer Collins

1st place Web Design- (left to right) Jake Jonas, Ethan Chambers, Trey Foyt, Tracer Collins

 

FIRST PLACE: BRYSON I.S.D.       $300 DONATION, TROPHY

STUDENTS: Jake Jones, Trey Foyt, Ethan Chambers, Tracer Collins

TEACHER SPONSOR: J.R. Stearns

http://tracerlynncollins.wix.com/bryson-history

 

HONORABLE MENTION: RANKIN     $100 DONATION, TROPHY

STUDENTS: Allison Reid, KO Ray, Si Exum, Bryleigh MacGregor, Abigrace Davis, Elsy Alvarado, Michael Rodriquez, Shania Valadez, Catherine Ward

TEACHER SPONSOR: Susan Netopski

https://rankinreddevils.wordpress.com

 

HONORABLE MENTION: BLANKET I.S.D.       $100 DONATION, TROPHY

STUDENT: Kaleena Burt

TEACHER SPONSOR: E.W. Burt

http://myblanket.weebly.com

 

 

POETRY CONTEST

Read the winning poems here

FIRST PLACE: Hope Heard, BLANKET I.S.D.   $200 DONATION, TROPHY

TEACHER SPONSOR: E.W. Burt

 

3rd place Poetry, Riley Smith

3rd place Poetry, Riley Smith

HONORABLE MENTION: Belle Underwood, RICHLAND SPRINGS I.S.D.  $100 DONATION, TROPHY

TEACHER SPONSOR: Patsy Hall

 

HONORABLE MENTION: Riley Smith, BRYSON I.S.D.  $100 DONATION, TROPHY

TEACHER SPONSOR: JR Stearns

 

PHOTOGRAPHY CONTEST

FIRST PLACE: BLANKET I.S.D. STUDENT: Bethany Wigham “Injured player watching the game”

FIRST PLACE: BLANKET I.S.D.
STUDENT: Bethany Wigham “Injured player watching the game”

 

FIRST PLACE: BLANKET I.S.D.   $300 DONATION, TROPHY

STUDENT: Bethany Wigham “Injured player watching the game”

TEACHER SPONSOR: E.W. Burt

 

 

 

HONORABLE MENTION: BLANKET I.S.D. $100 DONATION,

HONORABLE MENTION: BLANKET I.S.D. STUDENT: Skylar Chasteen “The Coming Clash in weather and football”

HONORABLE MENTION: BLANKET I.S.D.
STUDENT: Skylar Chasteen “The Coming Clash in weather and football”

TROPHY

STUDENT: Skylar Chasteen “The Coming Clash in weather and football”

TEACHER SPONSOR: E.W. Burt

 

 

 

 

HONORABLE MENTION: RANKIN I.S.D. $100 DONATION,

HONORABLE MENTION: RANKIN I.S.D., STUDENT: Alison Reid

HONORABLE MENTION: RANKIN I.S.D.,
STUDENT: Alison Reid

TROPHY

STUDENT: Alison Reid

TEACHER SPONSOR: Kendra Davidson

 

 

MUSIC CONTEST

 

FIRST PLACE (COVER): RULE I.S.D. $200 DONATION, TROPHY

Name: Laurie Curiel

Teacher: Joshua Conner

Hear the winning song here

 

FIRST PLACE (ORIGINAL): BLANKET I.S.D. $200 DONATION, TROPHY

Teacher: Edward Burt

Producer: Crystal Turner – 10th grade

Song sung by: Blake Hood 9th, Christen Nietnamer 9th, Marki Kinkade 9th, Kenzie Tidwell 9th, Emily Furry 9th, Caley Bundick 9th, Luke Kinkade 9th, Kaleena Burt 10th, Rhiona Cornell 9th, Gabriel Cardenas 9th

Hear the winning song here

 

 

The 2014 judges (Leman Saunders, Alan Barber, Granger Huntress, and Teresa Burkett Bourgoise) would like to sincerely thank each teacher and student for their outstanding contributions to the 2014 SIX-MAN HEAVEN CONTEST.  We look forward to your entries in 2015!

 

Congratulations to all of our SIX-MAN HEAVEN 2013 ARTS CONTEST Winners!

 

FILM CONTEST

paige trophies 2

Paige Mathes – Grand Prize – Film Contest

GRAND PRIZE:  FORT DAVIS  ($600 donation and trophy)
Student filmmaker:  Paige Mathes;
Teacher sponsor:  Cory Cason

HONORABLE MENTION, GRAND PRIZE:  BRYSON (trophy)

BEST TECHNICAL:  BRYSON  ($400 donation and trophy)
Student filmmakers:  Matt West, Parker Walden, Cullen Seel, Ethan Chambers, Tracer Collins, Demi Butler, Brady Wiedebusch
Teacher sponsor:  JR Stearns

HONORABLE MENTION, BEST TECHNICAL:  MEADOW (trophy)
Student filmmakers:  Eddie Hernandez and Abel Portales
Teacher sponsor:  Kim Bayer

Eddie Hernandez and Abel Portales - Honorable Mention

Eddie Hernandez and Abel Portales – Honorable Mention

BEST HISTORICAL:  IRA  ($400 donation and trophy)
Student filmmaker:  Dillan Cullifer
Teacher sponsor:  Dave Hanes

HONORABLE MENTION, BEST HISTORICAL:  FORT DAVIS (trophy)
Student filmmaker:  Paige Mathes
Teacher sponsor:  Cory Cason

BEST ORIGINAL:  BRYSON  ($200 donation and trophy)
Student filmmakers:  Matt West, Parker Walden, Cullen Seel, Ethan Chambers, Tracer Collins, Demi Butler, Brady Wiedebusch
Teacher sponsor:  JR Stearns

HONORABLE MENTION, BEST ORIGINAL:  SANDS (trophy)
Student filmmakers:  Aaron Ragle, Devin Spivey, Jerad Staggs, Jorge Pena, Monty Timmins
Teacher sponsors:  Billy Grumbles and Tana Howard

Sands-2013

_________________________________________________________________________________________

PHOTOGRAPHY CONTEST

GRAND PRIZE:  ASPERMONT ($300 and trophy)
Photographers:  Kannan Pitcock and Emilea English
Teacher sponsor:  Brandon Gilmore

photo-22

 

 

 

 

 

HONORABLE MENTION:  FORT DAVIS (trophy)
Photographer:  Paige Mathes
Teacher sponsor:  Cory Cason

Paige Mathes 3

___________________________________________________________________________________________

WEBSITE CONTEST
(with focus on local history)

GRAND PRIZE:  TRENT  ($300 donation and trophy)
Student webmaster:  Alexis Miller
Teacher sponsor:  Marian Miller

http://trenthistory.comlu.com/

HONORABLE MENTION:  BLANKET  (trophy)
Student web masters:  Mattie Cowdery, Lexi Torres, Guadalupe Myers
Teacher sponsor:  EW Burt

http://blankettx.weebly.com

_____________________________________________________________________________________________

Poetry Contest

GRAND PRIZE ($100 donation and trophy):  BLANKET
Poet:  Hope Heard, 9th grade;
Teacher sponsors:  EW Burt and Shannon Martin

HONORABLE MENTION, POETRY:  BLANKET  (trophy)
Poet:  Selena Valle, 7th grade
Teacher sponsors:  EW Burt and Shannon Martin

HONORABLE MENTION, POETRY:  BLANKET (trophy)
Poet:  Hyler Slayton, 7th grade
Teacher sponsors:  EW Burt and Shannon Martin _____________________________________________________________________________________________

The judges for the 2013 contest were:  Alan Barber, Granger Huntress, Leman Saunders, Michael Newton, Teresa Bourgoise

The judges would like our entrants to know that the decisions were difficult to render because every entry showed talent and merit.  We would sincerely like to thank both the students who participated and their dedicated teachers who guided them through the process.

 

 

 

 2012 Contest Winners!

FILM CONTEST

1ST PLACE:  ROBERT LEE   ($1000 DONATION & TROPHY)
STUDENT:  ZACHARY SANCHEZ
TEACHER SPONSOR:  CELESTE SERVICE                                                                                     

2ND PLACE:  MEADOW  ($250 DONATION &TROPHY)
STUDENTS: BRANDON FLORES, GAVIN GARDNOR, LUIS TORRES
TEACHER SPONSOR:  KIM BAYER

3RD PLACE:  PENELOPE  ($100 DONATION & TROPHY)
STUDENTS:  JACOB CHRISTIAN, KEVIN   OSBORNE, PRESLEY GREER, MADISON QUIREN, BLAKE WAGNER
TEACHER SPONSOR:  COREY McADAMS

POETRY CONTEST

1ST PLACE HIGH SCHOOL:  SOUTHLAND  JADEN BINFORD   ($300 DONATION & TROPHY)
TEACHER SPONSOR: LESLIE MOORE

 1ST PLACE MIDDLE SCHOOL: BLANKET  CAITLIN VALDEZ  ($100 DONATION & TROPHY)
TEACHER SPONSOR:  E. W. BURT

 PHOTO CONTEST

1ST PLACE:  BRYSON JO PAUER  ($300 DONATION & TROPHY)
TEACHER SPONSOR: VIRGINIA BEARD      

2012 Photography Winner - Jo Pauer

2012 Photography Winner – Jo Pauer

 

2011 CONTEST WINNERS!

FILM CONTEST

1ST PLACE:  KNOX CITY ($1000 DONATION AND TROPHY)
STUDENTS:  RYAN LEDESMA, KELSEY VASQUEZ, ALISON LYNN, T.J. MOORE, JAREK WILDE;
TEACHER SPONSOR:  RYAN FAULKS

2ND PLACE:  PENELOPE ($300 DONATION AND TROPHY)
STUDENTS;  LIBRADO RETIZ, CODY NAVE, SIERRA WEINBERGER, MICHAEL OELLIG, GARRAN GREER, MIKAELA MACIES, TYLER HEBBE;
TEACHER SPONSOR:  COREY McADAMS

3RD PLACE:  RULE  ($150 DONATION AND TROPHY)
STUDENTS:  CELESTE CADDELL, CLAY MORROW, MASON GRINDSTAFF, JENNIFER STARR, JOSHUA QUINTERO, DARRYL WILLIAMS;
TEACHER SPONSOR:  JIMMIE PETERS

POETRY CONTEST:  

1ST PLACE  BLANKET, HOPE HEARD, ($300 DONATION AND TROPHY)
TEACHER SPONSOR:  E.W. BURT

 HOPEHEARDBLANKET2011

PHOTO CONTEST  

1ST PLACE, EMILEA ENGLISH AND KANNAN PITTCOCK (ASPERMONT)

1ST PLACE, EMILEA ENGLISH AND KANNAN PITTCOCK (ASPERMONT)

1ST PLACE  ASPERMONT, EMILEA ENGLISH & KANNAN PITTCOCK, ($300 DONATION & TROPHY);  TEACHER SPONSOR: BRANDON GILMORE  

HONORABLE MENTION:  BLANKET, JAMES FRINK, ($100.00 DONATION AND TROPHY)
TEACHER SPONSOR:  E.W. BURT

 

HONORABLE MENTION: JAMES FRINK, BLANKET

JAMESFRINKBLANKET2011

2010 CONTEST WINNERS!

FILM CONTEST

1ST PLACE:  GUTHRIE ($1000 DONATION AND TROPHY)
STUDENTS:  BLAKE FOX, BRETT ATKINSON;
TEACHER SPONSOR:  DARREN WILSON

2ND PLACE:  ASPERMONT ($300 DONATION AND TROPHY)
STUDENTS:  DAVID LUNA, BLADE JOHNSON, DANICA MURGULA, DERRICK DOVER, KELLI PITTCOCK;
TEACHER SPONSOR:  BRANDON GILMORE

2010 2ND PLACE FILM, ASPERMONT

3RD PLACE:  MEADOW  ($150 DONATION AND TROPHY)
STUDENTS:  RUBEN SANCHEZ, STACI MELCHER, FABIAN MOLINA;
TEACHER SPONSOR:  KIM BAYER

3RD PLACE FILM CONTEST 2010, MEADOW

HONORABLE MENTION:  SPUR  ($100 DONATION AND TROPHY)

 

2009 CONTEST WINNERS!

FILM CONTEST

2010-04-16 12.30.101ST PLACE:  GUTHRIE  ($1000 DONATION AND TROPHY)
STUDENTS:  SAMATHA GONZALES, COLE HATFIELD, TATE IRONS;
TEACHER SPONSOR:  DARREN WILSON

796932223_img_0054

2ND PLACE:  FORT DAVIS  ($300 DONATION AND TROPHY)
STUDENTS:
TEACHER SPONSOR:      SARAH PITTMAN

1ST PLACE FILM 2008, FORT DAVIS

3RD PLACE:  ASPERMONT ($150 GIFT CERTIFICATE AND TROPHY)
STUDENTS:
TEACHER SPONSOR:  BRANDON GILMORE 

HONORABLE MENTION:  THROCKMORTON  (TROPHY)
STUDENTS:
TEACHER SPONSOR:  DIANE BALTHRUP


ESSAY CONTEST

1ST PLACE, LANA MCNEILL, GUTHRIE  ($300 AND TROPHY).     

HONORABLE MENTION ESSAYS:  TAYLOR JONES, RICHLAND SPRINGS, AND JOSH HALE,  ST. JO

2008 CONTEST WINNERS

FORT DAVIS 1ST PLACE FILM 2008

FORT DAVIS 1ST PLACE FILM 2008

FIRST PLACE, TIE WINNERS!!  FORT DAVIS AND THROCKMORTON
(EACH SCHOOL RECEIVED $500 AND TROPHY)

1ST PLACE:  FORT DAVIS
STUDENTS:
TEACHER SPONSOR:  SARAH PITTMAN

 

1ST PLACE:  THROCKMORTON
STUDENTS:
TEACHER SPONSOR:  DIANE BALTHRUP

Pin It on Pinterest

Share This